Moje začiatky u MSC

Norbert Rutschmann je lekár, psychoterapeut a teológ. Má 63 rokov a 10. júna 2017 zložil v našej kongregácii večné sľuby. Po obede predniesol tento príhovor:

MOJE ZAČIATKY U MSC: SKÚSENOSTI PRI MOJEJ PRVEJ NÁVŠTEVE KOMUNITY V STEINERSKIRCHENE PRED PIATIMI ROKMI.

Som potešený
P. Toni povedal: "U nás máme všetko od Wigratzbad (kde sa nachádza medzinárodný seminár veľmi tradičného kňazského bratstva svätého Petra) až po teológiu oslobodenia." Wigratzbad nie je nič pre mňa, ale to, čo páter povedal, svedčí o veľkej šírke a otvorenosti, veľkorysosti a tolerancii. Určite nájdem aj ja niekde medzi nimi svoje miesto.

Som prekvapený
Počúvam o večerných stretnutiach spolubratov v komunite, o schôdzkach v provincii a medzi provinciami: Takže členovia chcú mať kontakt medzi sebou a neutekajú navzájom od seba.
Trochu mám strach vzhľadom na výrok, čo som počul „Byť na Zemi Božím srdcom". Nie som v tomto odborníkom. Možno stačí, keď to budem schopný odrážať v povolaní aspoň trochu.

Som udivený
V správe o Generálnej kapitule som čítal novú definíciu poslušnosti: Nejde o "podrobenie sa“ ani o nejakú modernú formu odôvodnenej poslušnosti. Pre MSC je poslušnosť otvoriť sa utrpeniu ľudí. Je to niečo úžasné, čo dáva zmysel.

Som dotknutý
brazílskymi spolubratmi, ktorí práve prišli. Nie preto, že sú takí milí a predstierajú, že by moja portugalčina bola naozaj dobrá, ale preto, že sú ako MSC, a mali by byť podľa pátra Chevaliera: priateľskí a pokorní v tom najlepšom zmysle slova.

Nachádzam
v tejto kongregácii všetko, čo bola až do teraz moja cesta: dávanie exercícií, duchovnú prácu, mládež bez perspektívy, pastoráciu väzňov, globálny dosah, Brazíliu, milosrdenstvo, príležitosti učiť sa a rásť, jednoduchých ľudí, ktorí sú viac, než na čo vyzerajú: záhon v ktorom rastie veľa kvetov.

Celkom si uvedomujem,
že niektoré domy majú svoj najlepší čas za sebou, tak ako jedna alebo druhá komunita. Sú domy, ktoré vyzerajú trochu desivo (strašidelne), veď sú takmer prázdne. Ale napriek tomu sú tu všetky možnosti pre nový život a nové začiatky. Možno bude potrebné veľa osobnej iniciatívy.

Všimnem si,
že niečo, čo dlho vo mne spalo a čakalo na svoju hodinu (šancu) sa prebudilo. Tu (v tejto kongregácii) je miesto, kde sa teraz po dlhom odpočinku v "podzemí" môže a chce sa stať aktívnym.

Našiel som
a teraz som v stave silnej zaľúbenosti.

Dnes v tento nádherný deň mojich večných sľubov, môžem s čestným srdcom povedať: Nemám čo dodať tomu, čo som pred piatimi rokmi napísal, okrem toho, že zaľúbenosť rástla a dozrievala, stala sa láskou do tej miery, do ktorej som bol schopný. Preto je dnes dobrý deň povedať „áno“ navždy.

Norbert